Jaki jest Twój cel związany z utratą kilogramów? Czy chcesz krótkotrwałych efektów? Chwilowej zmiany wagi, która potem wróci do Ciebie jak bumerang? Czy raczej zależy Ci na trwałych rezultatach, którymi będziesz cieszył się przez okrągły rok, a nawet całe życie?

Decyzja należy do Ciebie!

Czy diety odchudzające dające szybkie rezultaty są dobre? Czy diety ograniczające wiele składników, restrykcyjne przyniosą długotrwałe efekty?

Schudnąć i przytyć to nie problem. Utrzymać to co się wypracuje i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem, jest dużo większym wyzwaniem. Stosowanie takiej diety przez 1-2 miesiące nie jest trudne, lecz spróbuj żywić się tak przez cały rok lub całe życie. Czy Ci się uda? Czy będzie sprawiało Ci to przyjemność? Będziesz przez ten czas szczęśliwy?

Jeśli odpowiedzi brzmią – nie, zastanów się czy warto stosować takie diety.

Z efektem jojo związane są wahania masy ciała. Rozważmy tutaj przypadek związany z procesem odchudzania.

Odżywianie w okresie redukcji wiążę się z dostarczeniem mniejszej ilości kalorii w stosunku do potrzebnego wydatku energetycznego. Szybkie tempo odchudzania dietami głodówkowymi negatywnie wpływa na nasz organizm i procesy metaboliczne oraz zdrowie. Niska kaloryczność obniża tempo przemiany materii, a organizm zaczyna oszczędzać zapasy energii. Dostarczamy również coraz mniej składników odżywczych, witamin i minerałów dla naszego organizmu które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Pośpiech – czyli zły doradca!

W większości przypadków szybka utrata kilogramów to nie tylko zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ale spadek masy mięśniowej i obniżenie zawartości wody w organizmie. Ciągłe obniżanie kaloryczności doprowadza do zwolnienie tempa metabolizmu. Osoba w pewnym momencie dodaje aktywność fizyczną. Ma to na celu przyspieszenie metabolizmu i stracenie kolejnych kilogramów.

W momencie gdy skończymy redukcje, organizm będzie potrzebował się odbudować po ciężkim dla niego okresie. Kiedy postanawiasz wrócić do swojego odżywiania, okazuję się że stracone kilogramy wracają szybciej niż trwał okres głodzenia. Ciało zaczyna magazynować, a reakcja obronna organizmu jeszcze bardziej nasila apetyt. Dodatkowo wszystko czego odmawiano sobie podczas trwania takiej diety smakuje o wiele bardziej.

Racjonalne podejście i odpowiednio dobrany plan żywieniowy umożliwia naukę zdrowych nawyków żywieniowych. W pełni normalne szczęśliwe funkcjonowanie przez cały czas i osiągnięcie celu oraz długotrwałego efektu.

Jak ważny jest ruch w codziennym życiu oraz utrzymaniu odpowiedniej masy ciała?

Zalecana jest aktywność fizyczną codziennie od 30-45 minut, może być zaplanowana jak i spontaniczna. Najważniejsze by była obecna w naszym codziennym życiu, które coraz częściej jest pozbawione ruchu.

Dlaczego warto włączyć aktywność fizyczną do swojego codziennego planu dnia?

Odpowiedź jest prosta!

Niesie to za sobą wiele korzyści zdrowotnych:

  • poprawia samopoczucie przez wydzielanie endorfin hormonów szczęścia;
  • poprawia tempo metabolizmu, zwiększa wydatek energetyczny;
  • poprawia odporność, samopoczucie,
  • pozwala pobudzić mięśnie do pracy, zwiększa sprawność fizyczną;
  • pozwala utrzymać prawidłową masę ciała

Aktywność fizyczna ma sprawiać przyjemność, radość ale zarazem być efektywna. Idąc w parze z odpowiednim planem żywieniowym i towarzysząc nam przez cały czas przyniesie sukces w postaci świetnego samopoczucia, zdrowia oraz upragnionej sylwetki.

Żywienie i aktywność są ważnymi kwestiami w obecnym stylu życia, by były efektywne powinny być odpowiednio dopasowane.

W celu optymalizacji rezultatów korzystne stają się konsultacje dietetyczne z dietetykiem jak i treningowe z trenerem, instruktorem.

Zastanawiasz się czy gra jest warta świeczki? Zdecydowanie!

Pamiętaj jak już coś robisz rób to dobrze, a przybliży Cię to do zdrowia i wymarzonej sylwetki.

Comments are closed