Przepisy wielkanocne

1. Ciesz się czasem spędzonym z rodziną.

Święta zwykle kojarzą się z wielkim zaangażowaniem i nerwami związanymi z przygotowaniem wszystkiego. Jedno ciasto mniej lub niedokładnie starte kurze nie zmienią przebiegu świąt, a nic nie zastąpi czasu spędzonego z rodziną.

2. Zadbaj o świeże warzywa na stole!

Przy ciężkości strawności wszystkich świątecznych potraw zwykła surówka może być miłą odskocznią dla kubków smakowych i brzucha.

3. Jak żurek, to tylko domowym zakwasie.

  • 6 czubatych łyżek pełnoziarnistej żytniej mąki (typ 2000)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • skórka chleba razowego na zakwasie
  • 1 litr przegotowanej, ciepłej wody

Do szklanego słoika wsypujemy mąkę. Możemy dodać liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego oraz pieprz. Czosnek obieramy, rozgniatamy i dodajemy do reszty składników. Zalewamy całość ciepłą wodą, mieszamy i dodajemy skórkę chleba. Nakrywamy zakwas bawełnianą ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 dni.

W tym czasie nie mieszamy go. Po 3 dniach wyjmujemy skórkę wraz z powstałą pianą i zostawiamy na jeszcze jeden dzień, następnie mieszamy zakwas i przecedzamy. Przechowujemy w lodówce.

4. Domowe wędliny

Święta to okazja do testowania nowych przepisów – nie muszą to być tylko ciasta, może to właśnie wędlina okaże się specjałem świątecznym, który zagości w naszej lodówce nie tylko w okresie świąt.

5. Słodkości

Kawałek ciasta nie sprawi, że utyjesz z dnia na dzień o 5kg. We wszystkim trzeba oczywiście zachować umiar – powinniśmy wybierać ciasta domowe i najlepiej bez mas, bo są one mniej kaloryczne.

6. Eko Barwniki

Warto czasami podpytać starszych o tradycje wielkanocne i zamiast wydawać pieniądze na sztuczne barwniki spróbować babcinym sposobem malować jaja łupinami z cebuli.

Zbieramy suche łupiny z cebuli żółtej i czerwonej, następnie dzielimy barwami i gotujemy je w garnku, po czym wkładamy ugotowane jaja i zostawiamy do wystygnięcia.

7. Czy wiesz, że staropolskim zwyczajem było odwiedzanie wszystkich okolicznych Grobów Pańskich?

Warto spojrzeć czasami na tradycje w niecodzienny sposób – jako motywację do ruchu i w święta wstać od stołu, wyjść na rodzinny spacer czy też pojechać na krótką wycieczkę np. do lasu.

8. Umiar

Na spróbowanie wszystkich potraw masz kilka dni, warto racjonalnie rozłożyć jedzenie w czasie.

9. Higiena jedzenia

Święta to czas, kiedy możesz po prostu zwolnić, warto jeść wtedy powoli i obserwować, co jesz i ile – sygnał o tym, że jesteś syty dociera do mózgu z 15 minutowym opóźnieniem.

10. Nie przygotowywać zbyt wiele

Więcej nie zawsze oznacza lepiej! Świątecznym problemem jest również to, że zostaje ogrom jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie zjeść – po świętach każdy jest najedzony! Może warto usiąść i w tym roku racjonalnie spojrzeć na to ile jedzenia jest nam potrzebne?

Comments are closed